https://ebookpoint.pl/ksiazki/traktat-o-kosmetologii-patryk-daniel-garkowski,s_00n8.htm
(Widzimy na świecie i możemy badać rozmaite zjawiska kosmetologiczne, tyczące się zewnętrznego wyglądu człowieka oraz innych zwierząt. Bo nie tylko człowiek może stać się kosmetologicznym podmiotem. Zaś makijaż, a także inne skórne zmiany obecne na ludzkich twarzach oddziałują na otoczenie, wywierając psychologiczne efekty, często poważne. Nie tylko upiększające.
W skład tej wydanej, mądrej i pouczającej książeczki mojego autorstwa, poruszającej ważne zagadnienia z zakresu kosmetologii, socjologii oraz filozofii wyglądu wchodzą: pouczające infografiki i tabele, dialog, rozgrywający się pomiędzy Patrykiem Danielem i wymyśloną przyjaciółką Olanną Okeanidą, a także proste zadania na końcu, sprawdzające uzyskaną przez odbiorcę wiedzę. Niezmiernie ważne pojęcia pojawiają się w tym cudownym dziele literackim, zostają pięknie one wyjaśnione, takie jak choćby: kontekst kosmetologiczny, nieumiejętne zachowanie kosmetologiczne, czy też monobrew, albo makijaż pogrzebowy i sportowy… A w skład kosmetologii wchodzi, jak się zdaje, szereg skomplikowanych pojęć, lecz są one w dialogu przepięknie i prosto wyjaśnione; definicje występują tutaj zarówno w poszczególnych kwestiach fikcyjnych bohaterów, jak i w zadaniach obecnych na końcu, gdzie trzeba nieco pomyśleć.
W książce występuje klarowny podział makijażu ze względu na rytm dobowy oraz drugi podział, uwzględniający cele i okoliczności jego zastosowania. Ponadto w pracy uwzględnione i opisane są bardzo szczegółowo motywacje kosmetologiczne, czyli powody, dla których to organizmy obydwojga płci - mężczyźni i kobiety - poddają się różnym zabiegom, np. upiększającym, regenerującym, rozświetlającym, depilującym oraz złuszczającym, i innym... A przecież ludzie mają swoje pewne cele, żeby się poddawać takim zabiegom.
Dodatkowo, rozważone tajemnicze zjawisko fizjologiczne ciemnych okolic oczu oraz między innymi omówione stosowanie makijażu do politycznych celów zwiększa znacznie walory wydanego utworu. Przedstawione są w książce cele oraz korzyści, jakie niesie ze sobą nakładanie na twarze makijażu. A proces socjologiczny: przyzwyczajenia społecznego odniesiony być może także do kwestii związanych z makijażem i różnorodnymi zabiegami, dobroczynnie wpływającymi na skórę człowieka. W pracy postawiona jest teza, że człowiek zawsze ma jakiś cel w nakładaniu sobie makijażu oraz teza, iż potrzeba bycia pięknym nigdy nie zniknie w toku rozwoju gatunku ludzkiego, nawet za miliony lat. Już od czasów prehistorycznych przejawiano rozmaite upiększające zabiegi.
W mądrym tym moim tekście pojawia się subtelna potrzeba bycia pięknym, omówiona jest kwestia wieku wobec tej potrzeby. Podane zostało, co wchodzi w jej skład, przebiegło mądre zastanowienie się, czy potrzeba ta występuje tak samo u wszystkich, czy też może pewne jednostki nie przejawiają jej w swym życiu, potrzeby różniącej się znacznie od pragnienia higieny, czystości i zachowania zdrowia. Także omówione jest w tej książeczce zróżnicowanie dbania o piękno ciała w różnych rejonach planety Ziemi. Niekiedy praktyki kosmetologiczne, u prymitywnych ludów, są straszliwe i okrutne, budząc głęboką irytację. Przykłady takich zachowań obecne są w książce, pozytywnie wpływając na przekazywanie racji i poglądów, ożywiając znacznie rozmowę.
Wyjaśniam tutaj także, jakie to ja sam stosuję kosmetologiczne praktyki i jakich przyborów to używam: np. pęsety do wyrywania włosków pomiędzy brwiami, a także elektrycznej golarki do ścinania zarostu pod nosem. Ja nie chcę mieć wąsów i zarostu na twarzy, kwestia owłosienia szalenie mnie zasmuca. Ja wolałbym, aby wcale nie rosły mi wąsy ani bródka - nieestetyczne wytwory.
Patryk Daniel Garkowski)