(Traktat o puszkach na półkach w pokojach posiada postać dialogu dydaktycznego, pedagogicznej pogadanki. Mądry i dociekliwy Patryk Daniel prowadzi tutaj ze swoją wymyśloną w głowie przyjaciółką, fikcyjną Pyxią Petronelą, uroczą konwersację na temat pewnej, okropnej wnętrzarskiej praktyki, której liczne przejawy badacz zaobserwował. Posiadacze fragmentów mieszkań, czy domów rozmaicie urządzają swoje sfery do dysponowania. A współcześnie istnieje niezmiernie ciekawa praktyka aranżacyjna - ustawiania puszek na półkach przez wielu ludzi młodych. Jednak wyłącznie są to puszki po energy drinkach, nie zaś po innych napojach.
Zwyczaj ten zaliczalny do problematyki architektury wnętrz oraz dekoratorstwa przestrzeni mieszkalnej to coś zupełnie nowego, czego choćby setki lat temu nie praktykowano. Dlaczego pewne młode osobniki umieszczają na półkach, zamiast na przykład użytecznych akcesoriów, choćby książek, gadżetów - pozostałe im, opróżnione puszki po energetycznych produktach pitnych? Różne mogą być powody takiego pozornie niezrozumiałego dekoracyjnego zachowania. W mojej pracy ja je tłumaczę.
Powstałe struktury z puszek, a zatem kompozycje przestrzenne, okazać się mogą raczej tylko albo jednowarstwowe, albo dwuwarstwowe. A fizyczną granicą dla nich będzie odcinek sufitu. W tekście ważne prawidłowości zostają ukazane między innymi za pomocą pouczających i przepięknych infografik.
Kiedy natomiast się rozmawia z prawdziwymi ludźmi na portalu społecznościowym Ome.tv naukowiec może zaobserwować otoczenie swojego interlokutora - wygląd pokoju sypialnianego albo też innego pomieszczenia nagrywanego (zwykle jednak osoby, komunikując się poprzez portal wspomniany, przebywają we własnych, osobistych sferach, jest to pewną przestrzenną regułą społeczną). Wtedy zarówno sama rozmowa, jak i zobaczenie elementów pokoiku, dostarczyć może nader cennych materiałów do badań. Doszedłem do prawdziwego, rzetelnego wniosku: oto niejeden człowiek młody ma w swoim pokoju na półce puszki po energy drinkach. To jest dziwaczna praktyka.
Udało mi się, jako znawcy socjologii i dekoratorstwa wnętrz, zaobserwować nagminne, dość liczne przejawy rozważanej w traktacie praktyki. Ja widziałem zatem, iż pewni obywatele w konkretnych kategoriach wiekowych mają na półkach zgromadzone puszki po energetycznych napojach. Ale dlaczego oni tak czynią? Jaki jest tego powód? Wszystko to wyjaśniam starannie w moim dziełku.
Dokonane więc obserwacje stanowiły dla mnie poważną inspirację do podjęcia głębszych dalece rozważań, orbitujących wokół architektury wnętrz oraz problematyki aranżacji pomieszczeń mieszkalnych. W traktacie moim została scharakteryzowana chociażby istota kompozycji puszkowej, wyjaśnione między innymi zostały jej przestrzenne granice - tej jakże dziwacznej i celowej struktury aranżacyjnej. Bardzo serdecznie zapraszam do przeczytania mojego wydanego traktatu, wnikliwie.
Patryk Daniel Garkowski, 15 lutego 2022 r.)