sobota, 19 marca 2022

Umbria Sonika

https://ebookpoint.pl/ksiazki/umbria-sonika-patryk-daniel-garkowski,s_0128.htm

  (W dzisiejszych czasach prawie żaden obywatel w polskiej przestrzeni nie nosi otwartej parasolki w dni słoneczne i bezdeszczowe, toteż w celu ochrony przed działalnością potężnej gwiazdy naszego planetarnego układu. Dlatego protekcyjne używanie tego podręcznego przedmiotu przeciwko słońcu stanowi społeczną innowację, w rozumieniu socjologicznym.  
  Naukowa rozprawa: Umbria Sonika poświęcona jest niezmiernie istotnej i wyjątkowo ciekawej problematyce. Opowiada o noszeniu parasolek w dni, kiedy deszczyk nie pada.
  Innowacjom społecznym towarzyszą pochody - pewne zmiany, a także reakcje organizmów. Na dane nowości behawioralne otoczenie reaguje, mogą to być odpowiedzi pozytywne, negatywne lub obojętnościowe postawy. Niektóre zaś innowacje przyjmują się w społeczeństwie, a inne, odrzucane i wyszydzane, absolutnie nie mogą żywić jakiejkolwiek nadziei na progres i zakorzenienie powszechne. Ewolucje innowacji społecznych mogą być doprawdy rozmaite, a w mojej pracy staram się to wszystko pięknie i właściwie wytłumaczyć.
  Pomocne w zrozumieniu niełatwej problematyki okazują się być dydaktyczne bloczki, diagramy oraz tabele - elementy stanowiące integralną część tegoż naukowego, wartościowego dziełka. I tak jak w naturalnej rozmowie o różnych materiach można dyskutować, odbiegać od tematu dowolnie, wedle pragnienia, także i tutaj pojawiają się rozmaite dodatkowe kwestie, dygresje, jak również na przykład wspomnieniowe treści.
  Pouczający ten traktat socjologiczno-filozoficzny posiada formę dialogu. A funkcja dydaktyczna wysuwa się tutaj na plan pierwszy. Oto rozmawiają pomiędzy sobą Patryk Daniel i jego fikcyjna, wymyślona w głowie przyjaciółka - Umbria Sonika. Konwersacja przebiega w przyjemnej, filozoficznej atmosferze. W formie uroczej dysputy, obfitującej w zasadne pytania, zostają wyjaśnione ciekawe zjawiska odnoszące się do społeczeństwa.
  Choćby w tekście opisane są różnice pomiędzy noszeniem parasolek na deszczu, a na słońcu. Refleksji poddałem zmienne kształtujące reakcje ludzkie na noszenie parasolek, gdy nie występuje wodny opad z góry; wymienione zostały czynniki, jakie wpływają na odzewy obywatelskie, tyczące się noszenia parasolek w dni upalne, słoneczne i pozbawione deszczu. Zaś potencjalne odpowiedzi na noszenie parasolki przeciwko słońcu są odniesione do procesów społecznych skolerowanych z innowacyjnością. Całkowicie zostały wyjaśnione: pojęcie innowacji społecznej, a także elementy, które w skład tego pojęcia potrafią wchodzić.
Patryk Daniel Garkowski
16 marca 2022 roku)

środa, 2 marca 2022

Rozważania nad poświadczeniem o opóźnieniu pociągu

 

https://ebookpoint.pl/ksiazki/rozwazania-nad-poswiadczeniem-o-opoznieniu-pociagu-patryk-daniel-garkowski,s_011x.htm

  (Traktat w postaci dialogu naukowego pomiędzy mądrymi bohaterami-filozofami: Patrykiem Danielem a jego wymyśloną w głowie przyjaciółką - Libellą Terminą - fikcyjną postacią literacką o dwóch imionach znaczących. Bardzo ciekawa, nowatorska oraz całkiem niedługa rozmowa dotyczy zagadnień z zakresu transportu kolejowego, eksploatacji pociągów, jednak najważniejszym tutaj motywem do przemyśleń okazuje się być poświadczenie o opóźnieniu pociągu (jest to motyw znaczący tegoż epickiego tekstu).
  Charakterystyczne dla podróżowania pociągami są, zwyczajne, bilety - na przykład jednorazowe oraz miesięczne. Oto każdy pasażer musi posiadać dokument uprawniający go do przejazdu, transporty nie są bezpłatne. Lecz istnieje pewien rodzaj dokumentu, który nie jest powszechnie znany w antropocenozie, a jaki budzi badawczą oraz filozoficzną ciekawość - mianowicie chodzi o zaświadczenie w sprawie opóźnienia wehikułu, płynącego po torach.    
  Poświadczenie to, składające się z pewnych obligatoryjnych elementów treściowych, poruszonych w traktacie, wydać może kierownik pociągu - konduktor na żądanie pasażera, gdy pociąg przyjedzie nieterminowo, a zatem niezgodnie z rozkładem jazdy. Ów wytwór okazać się może usprawiedliwieniem, dowodem, na przykład można go przedstawić pracodawcy albo opiekunowi bezpłatnej praktyki zawodowej, czy też choćby w szkole albo na studiach. Pasażer ma prawo do uzyskania, bezpłatnie, takiego dokumentu, choćby nawet lądowy środek transportu spóźnił się niewiele. Pasażer nie odpowiada za awarie pojazdów, czy za działalność sił naturalnych. Nie powinien też ponosić ujemnych konsekwencji za spóźnienie się choćby do pracy, kiedy jego pociąg nie przyjechał odpowiednio, na czas.
  W utworze nie tylko wyjaśniona zostaje istota poświadczenia o opóźnieniu pociągu. Konwersacja niezmiernie płynnie się toczy wokół najróżniejszych zagadnień ze sfery kolejowego transportu. Następuje zatem między innymi podzielenie pociągów na racjonalne kategorie logistyczne. I wyjaśniona zostaje istota rekompensaty w kolejowym transporcie, istota uszczerbku temporalnego; a także zdarzenia, gdy chodzi o sfery poddawane refleksjom. Wskazane są tu chociażby determinanty komfortu pasażerskiego i opisane zostało podróżnicze minimum. Prócz tego w pracy znajdują się dwie pouczające tabele. Ja serdecznie zapraszam do przeczytania mojego nowatorskiego, przepięknego traktatu.
  Patryk Daniel Garkowski, 27 lutego 2022 r.)