sobota, 31 grudnia 2022
Lament jeziora - Patryk Daniel Garkowski
https://ebookpoint.pl/ksiazki/lament-jeziora-patryk-daniel-garkowski,s_018t.htm
(Książeczka ta składa się z pięknego utworu lirycznego oraz aż z trzydziestu dziewięciu różnorodnych oraz ciekawych zadań do tegoż dzieła.
Lament jeziora opowiada o mieszkających nad wodą chłopcach - stracili oni rodziców i pogrążają się w higienicznym zaniedbaniu. Ci młodzi ludzie płci męskiej wcale nie kąpią się, a zatem uwalniają ze swoich ciał nieprzyjemne wonie. To zaś bardzo denerwuje upersonifikowane jezioro, które wyraża gniew, irytację, smutek. A więc głównym tematem utworu okazują się być negatywne doznania emocjonalne wodnego zbiornika. Na koniec wrażliwe jezioro, nie wytrzymawszy, przemawia do chłopców, a ci zaś w końcu zażywają kąpieli. Możliwość mówienia, gdy chodzi o wodę, figuruje jako element fantastyczny, czyli cudowny. Z kolei bohatera zbiorowego (wykreowane organizmy męskie) uznamy ewidentnie za typ realistyczny.
Tytuł utworu wierszowanego i jednocześnie rymowanego wskazuje na jego przynależność gatunkową. Lament (nowoczesny) tym się cechuje, że wyrażone są w nim przez postać fikcyjną - bohatera niekoniecznie ludzkiego lub przez podmiot literacki (mianowicie przez podmiot liryczny lub przez narratora, w zależności od struktury tekstu) pewne negatywne emocje, choćby rozpacz, głęboki smutek czy pewne rozterki. I te zupełnie niepozytywne uczucia stanowią dominantę kompozycyjną w przypadku lamentu. Dodatkowo w nowoczesnym lamencie ma prawo występować obrazowanie naturalistyczne, choćby więc opisywanie brzydoty (tutaj natomiast przejawem naturalizmu będzie epatowanie, operowanie wstrętnymi zapachami chłopięcymi).
W rzeczonym gatunku literackim - lamencie - występują cechy typowe dla przemówienia. Oto podmiot lamentowy uzewnętrznia siebie, odsłania swą psychikę, swe wnętrze, relacjonuje zdarzenia przykre, między innymi prywatne, intymne, ale i publicznej natury. W tym przypadku podmiotem lamentowym będzie uosobione jezioro, które potrafi odczuwać jak człowiek, może mówić; i powodować u siebie bulgotanie czy kipienie - zaliczalne do lamentowego wyznania.
Ostatecznie sytuacja liryczna (lamentowa) kończy się, dobiega kresu, traci prawo bytu, ponieważ chłopcy finalnie myją się w jeziorze. Uff! A zatem nie ma już więcej powodów do rozpaczy, niepokoju albo do wyrażania gniewu. Toteż koncept lamentowy ulega wyczerpaniu.
Serdecznie zapraszam do przeczytania mojej książki wspaniałej.
Patryk Daniel Garkowski)
piątek, 30 grudnia 2022
Dialog o obowiązkowej maturze z historii Polski - Patryk Daniel Garkowski
(Krótki mój traktat w formie dialogu porusza zagadnienie hipotetycznej, obowiązkowej matury pisemnej z historii Polski (a zatem nie z historii powszechnej ludzkości). Patryk Daniel rozmawia tutaj ze swoim fikcyjnym, wymyślonym kolegą - Ottonem Maksencjuszem. Kulturalna, żywa rozmowa toczy się i dobiega szybko kresu, pod koniec natomiast myśliciel Patryk Daniel akcentuje, że rozważał również obowiązkowość matury z wiedzy o społeczeństwie czy nawet z biologii. Są to tylko pewne wyobrażenia filozoficzne, gdybania.
Jednak w warunkach obecnej konstelacji politycznej mogłoby się wydawać, słusznie, iż idea wdrożenia obowiązkowej matury z historii Polski, a tym samym zorganizowania nowego przedmiotu w szkołach ponadpodstawowych trafi na grunt wielce podatny. W obecnych czasach wydaje się, że do historii przykładana jest większa waga, niż do takich przedmiotów, jak: biologia, technika, chemia czy fizyka... Brak wiedzy zupełnie, czy w przyszłości młodym abiturientom nie nakaże się zdawać obligatoryjnej matury z historii naszego kraju ojczystego. A przecież oświata stanowi zależną od polityki. O rzeczonym fakcie nie należy zapominać.
Lecz w odległej przyszłości sytuacja może prezentować się zupełnie odmiennie - możliwe, że różne społeczeństwa dostrzegą wyższość nauk technicznych i przyrodniczych, nad humanistycznymi. To wielce prawdopodobne. I zmiany cywilizacyjne, mentalne znajdą swe odzwierciedlenie w edukacji dzieci oraz młodzieży, w organizacji ogólnoszkolnej. Więc może w przyszłych czasach obowiązkowa będzie choćby matura z informatyki? Nie wiadomo.
W utworze rozważam potencjalną budowę arkusza maturalnego z historii Polski. Tkam w wyobraźni rodzaj pierwszy i drugi. Różnicą zasadniczą, diametralną tutaj okazywałaby się konieczność napisania wypracowania - w arkuszu rodzaju pierwszego takie polecenie by nie występowało, z kolei w arkuszu drugiego typu już tak. Tym samym matura z historii Polski mogłaby być prostsza lub nieco trudniejsza.
To że napisałem traktat o obowiązkowej maturze z historii Polski, nie musi całkowicie oznaczać, iż jestem zwolennikiem takiej oświatowej idei. Jako filozof bowiem rozważam różne materie, najrozmaitsze aspekty rzeczywistości. Z drugiej jednak strony problematyka historii Polski, podobnie jak i wiedzy o społeczeństwie, stanowi nader ważną, istotną, wartościową.
Patryk Daniel Garkowski)
piątek, 23 grudnia 2022
Traktat o hierarchii siedzisk w szkole wyższej - Patryk Daniel Garkowski
(W szkołach wyższych mamy do czynienia z różnymi rodzajami siedzeń, co budzi naukową ciekawość, między innymi z punktu widzenia sfer: ergonomii oraz socjologii. Oto jedne siedziska stanowią wygodniejsze i lepsze od innych. Pewne zaś denerwują wielce i budzą przykry uśmiech politowania na twarzy. Jednocześnie siedziska mają prawo podlegać pewnej hierarchii czy głębszej refleksji filozoficznej.
W tym utworze zająłem się niełatwą materią siedzisk w szkole wyższej - otóż omówiłem zagadnienie na przykładzie wybranych mebli Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Tam przecież można spotkać choćby: niewygodne ławy w audytoryjnych salach, krzesła obite materiałem czy komfortowe fotele biurowe - w pokojach ćwiczeniowych. Uważam, że podjęta przeze mnie problematyka stanowi interesującą, a także nowatorską.
Traktat mój zbudowałem w formie dialogu. Dorosły mężczyzna, filozof, naukowiec, wybitny znawca prawny Patryk Daniel rozmawia ze swoją fikcyjną, wymyśloną przyjaciółką - studentką Petronelą Poltroną. Bardzo wartościowymi elementami utworu okazują się być przejrzyste tabele odnośnie siedzisk. I książeczka jest krótka, a jej lektura nie powoduje u czytelnika zmęczenia.
Czasami jest tak, że ludzie poprzez siedziska osobiste podkreślają swój prestiż albo zwiększają własną pozycję w społecznej hierarchii. Ale i przeciwnie, siedząc gdzieś, dany człowiek może być odbierany znacznie gorzej, a jego pozycja potrafi ulec swoistej degradacji. Z pewnością przykładem pierwszego rodzaju będą trony królewskie, wyróżniające się korzystnie na tle pomieszczeń.
Jednymi z godnych rozważenia czynników hierarchiczności siedzeniowej mogą być: liczebność zbiorowości lokalnej czy choćby ograniczenie zasobów środowiska albo kulturowe różnice czy styczność przestrzenna. No na przykład w pewnej sali ćwiczeniowej mogłoby nie starczyć miejsca, aby tam wstawić wiele wygodnych stanowisk roboczych - biurowych foteli i rozległych biurek. A gdzieś indziej siedzenie na poduszkach, gdy trwa wykład, może stanowić zupełnie adekwatne i zrozumiałe. Co ważne, już samo zdecydowanie się, żeby to tylko prowadzący zajęcia miał wygodne stanowisko pracy, do dyspozycji, generuje pewne zjawiska hierarchiczności - w takim stosunku hierarchicznym są jednostki gorzej i wyżej usytuowane, zatem uszeregowane pionowo i obiektywnie.
Patryk Daniel Garkowski)
wtorek, 13 grudnia 2022
Rozważania nad wprowadzeniem techniki do szkół ponadpodstawowych jako przedmiotu obowiązkowego - Patryk Daniel Garkowski
(Krótki ten utwór, dotykający problematyki oświatowej, stanowi wspaniały i ciekawy traktat w formie dialogu - oto Patryk Daniel rozmawia ze swoim wymyślonym, fikcyjnym, sympatycznym przyjacielem - Technetem Olatriuszem, posiadającym pierwsze imię znaczące (imię Technet bowiem odnosi się do tematyki naukowego dziełka oraz akcentuje nierealność rozmówcy filozofa Patryka Daniela). W niewielkim objętościowo e-booku zostało przeze mnie rozważone wprowadzenie przedmiotu techniki do szkół ponadpodstawowych, jako obligatoryjnego i realizowanego wyłącznie w zakresie podstawowym. Nie można byłoby z niego zdawać matury.
Jak wiadomo, obecnie przedmiot technika występuje jako obowiązkowy wyłącznie w szkołach podstawowych. A w mym mniemaniu to stanowczo za mało. Toteż technika winna być wdrożona także do szkół ponadpodstawowych, między innymi więc do liceów i branżowych placówek. Żyjemy w szalenie nowoczesnej epoce, stechnicyzowanej, wszędzie wokoło widzimy zaawansowane technologie, wytwory technicznej myśli, składające się z przeróżnych elementów. Podczas gdy obecnie do szkolnego przedmiotu techniki nie przykłada się zbyt wielkiej wagi, niestety.
Jest całkiem możliwe, niemało prawdopodobne, iż w odległej lub bliższej przyszłości w szkolnictwie pojawi się znacznie więcej treści z zakresu techniki, aniżeli aktualnie. Każde społeczeństwo rozwija się, podlega pewnym interesującym prawidłowościom. Zaś jednym z aspektów tego rozwoju okazują się być przemiany w edukacyjnych systemach - państwowych oraz rozleglejszych - cywilizacyjnych, zatem wykraczających poza jeden tylko, pojedynczy kraj.
Uważam, że traktat mój figurować będzie jako nowatorski, odkrywczy i oświecający. Jeśli nie dla społeczeństwa dzisiejszego, to dla tego z przyszłych czasów, futurystycznego. Nawet być może kiedyś w szkołach, nie tylko polskich przecież, jako obowiązkowe pojawią się bardziej specjalistyczne, daleko bardziej wąskie przedmioty techniczne, między innymi ja mam tutaj na myśli: robotykę, elektronikę czy elektrykę, mechanikę wehikułów - ma tak prawo się zdarzyć.
Doprawdy wierzę, że moja minimalistyczna, aczkolwiek rzeczowa i treściwa książka zostanie kiedyś należycie doceniona. Patryk Daniel Garkowski)
sobota, 10 grudnia 2022
Dbam o pokój w internacie. Projekt z zakresu pedagogiki opiekuńczo-wychowawczej - Patryk Daniel Garkowski
(Utwór mój, pod względem kompozycyjnym, składa się z dwóch równie ważnych części.
Oto pierwsza - wstęp, wprowadzenie w istotę projektu naukowego - to konwersacja Patryka Daniela z fikcyjną, wymyśloną postacią kierowniczki internatu. Na początku przyjaznej rozmowy Patryk Daniel zwraca się z prośbą do szefowej placówki, czy by mógł przeprowadzić tam, w instytucji, praktyczny projekt z zakresu nauki obecnej w tytule książeczki. Bardzo mądry, wykształcony mężczyzna wyjaśnia wkrótce cele oddziaływań oraz podaje możliwe do zaistnienia metody, techniki pracy wobec podopiecznych internatu. Pełna nazwa nad wyraz ciekawego przedsięwzięcia brzmi: Dbam o pokój w internacie. Projekt z zakresu pedagogiki opiekuńczo-wychowawczej.
I właśnie druga część dzieła stanowi szczegółowe, formalne opisanie tegoż projektu. Występują tam między innymi: strona tytułowa, miejsce i okres realizacji czynności, są podane cele i zastosowane metody oraz techniki pedagogicznej pracy, widnieje tam też choćby harmonogram działań, ujęty w tabelarycznej postaci. Materie projektowe omówiłem zarówno w aspekcie teoretycznym, jak i praktycznym. Na końcu natomiast - w załącznikach - przedstawiłem: ankietę dla wychowanków internatu oraz arkusz obserwacji internackiego pokoju.
Wcielanie w życie potrzebnych, wspaniałych projektów w stosownych miejscach, dzięki którym to można poszerzyć wiedzę i uzyskać nowe, cenne umiejętności, figuruje jako nowoczesna pedagogiczna działalność, godna czasów współczesnych. Ażeby takowe przedsięwzięcia wdrażać w danej, rzeczywistej instytucji, nie trzeba wcale być jej pracownikiem. Bo przecież realizator ma prawo pochodzić z zewnątrz i wnosić nowości, wprowadzać dobro i postęp w upragnione, obrane przestrzenie.
Patryk Daniel Garkowski)