sobota, 31 grudnia 2022
Lament jeziora - Patryk Daniel Garkowski
https://ebookpoint.pl/ksiazki/lament-jeziora-patryk-daniel-garkowski,s_018t.htm
(Książeczka ta składa się z pięknego utworu lirycznego oraz aż z trzydziestu dziewięciu różnorodnych oraz ciekawych zadań do tegoż dzieła.
Lament jeziora opowiada o mieszkających nad wodą chłopcach - stracili oni rodziców i pogrążają się w higienicznym zaniedbaniu. Ci młodzi ludzie płci męskiej wcale nie kąpią się, a zatem uwalniają ze swoich ciał nieprzyjemne wonie. To zaś bardzo denerwuje upersonifikowane jezioro, które wyraża gniew, irytację, smutek. A więc głównym tematem utworu okazują się być negatywne doznania emocjonalne wodnego zbiornika. Na koniec wrażliwe jezioro, nie wytrzymawszy, przemawia do chłopców, a ci zaś w końcu zażywają kąpieli. Możliwość mówienia, gdy chodzi o wodę, figuruje jako element fantastyczny, czyli cudowny. Z kolei bohatera zbiorowego (wykreowane organizmy męskie) uznamy ewidentnie za typ realistyczny.
Tytuł utworu wierszowanego i jednocześnie rymowanego wskazuje na jego przynależność gatunkową. Lament (nowoczesny) tym się cechuje, że wyrażone są w nim przez postać fikcyjną - bohatera niekoniecznie ludzkiego lub przez podmiot literacki (mianowicie przez podmiot liryczny lub przez narratora, w zależności od struktury tekstu) pewne negatywne emocje, choćby rozpacz, głęboki smutek czy pewne rozterki. I te zupełnie niepozytywne uczucia stanowią dominantę kompozycyjną w przypadku lamentu. Dodatkowo w nowoczesnym lamencie ma prawo występować obrazowanie naturalistyczne, choćby więc opisywanie brzydoty (tutaj natomiast przejawem naturalizmu będzie epatowanie, operowanie wstrętnymi zapachami chłopięcymi).
W rzeczonym gatunku literackim - lamencie - występują cechy typowe dla przemówienia. Oto podmiot lamentowy uzewnętrznia siebie, odsłania swą psychikę, swe wnętrze, relacjonuje zdarzenia przykre, między innymi prywatne, intymne, ale i publicznej natury. W tym przypadku podmiotem lamentowym będzie uosobione jezioro, które potrafi odczuwać jak człowiek, może mówić; i powodować u siebie bulgotanie czy kipienie - zaliczalne do lamentowego wyznania.
Ostatecznie sytuacja liryczna (lamentowa) kończy się, dobiega kresu, traci prawo bytu, ponieważ chłopcy finalnie myją się w jeziorze. Uff! A zatem nie ma już więcej powodów do rozpaczy, niepokoju albo do wyrażania gniewu. Toteż koncept lamentowy ulega wyczerpaniu.
Serdecznie zapraszam do przeczytania mojej książki wspaniałej.
Patryk Daniel Garkowski)
piątek, 30 grudnia 2022
Dialog o obowiązkowej maturze z historii Polski - Patryk Daniel Garkowski
(Krótki mój traktat w formie dialogu porusza zagadnienie hipotetycznej, obowiązkowej matury pisemnej z historii Polski (a zatem nie z historii powszechnej ludzkości). Patryk Daniel rozmawia tutaj ze swoim fikcyjnym, wymyślonym kolegą - Ottonem Maksencjuszem. Kulturalna, żywa rozmowa toczy się i dobiega szybko kresu, pod koniec natomiast myśliciel Patryk Daniel akcentuje, że rozważał również obowiązkowość matury z wiedzy o społeczeństwie czy nawet z biologii. Są to tylko pewne wyobrażenia filozoficzne, gdybania.
Jednak w warunkach obecnej konstelacji politycznej mogłoby się wydawać, słusznie, iż idea wdrożenia obowiązkowej matury z historii Polski, a tym samym zorganizowania nowego przedmiotu w szkołach ponadpodstawowych trafi na grunt wielce podatny. W obecnych czasach wydaje się, że do historii przykładana jest większa waga, niż do takich przedmiotów, jak: biologia, technika, chemia czy fizyka... Brak wiedzy zupełnie, czy w przyszłości młodym abiturientom nie nakaże się zdawać obligatoryjnej matury z historii naszego kraju ojczystego. A przecież oświata stanowi zależną od polityki. O rzeczonym fakcie nie należy zapominać.
Lecz w odległej przyszłości sytuacja może prezentować się zupełnie odmiennie - możliwe, że różne społeczeństwa dostrzegą wyższość nauk technicznych i przyrodniczych, nad humanistycznymi. To wielce prawdopodobne. I zmiany cywilizacyjne, mentalne znajdą swe odzwierciedlenie w edukacji dzieci oraz młodzieży, w organizacji ogólnoszkolnej. Więc może w przyszłych czasach obowiązkowa będzie choćby matura z informatyki? Nie wiadomo.
W utworze rozważam potencjalną budowę arkusza maturalnego z historii Polski. Tkam w wyobraźni rodzaj pierwszy i drugi. Różnicą zasadniczą, diametralną tutaj okazywałaby się konieczność napisania wypracowania - w arkuszu rodzaju pierwszego takie polecenie by nie występowało, z kolei w arkuszu drugiego typu już tak. Tym samym matura z historii Polski mogłaby być prostsza lub nieco trudniejsza.
To że napisałem traktat o obowiązkowej maturze z historii Polski, nie musi całkowicie oznaczać, iż jestem zwolennikiem takiej oświatowej idei. Jako filozof bowiem rozważam różne materie, najrozmaitsze aspekty rzeczywistości. Z drugiej jednak strony problematyka historii Polski, podobnie jak i wiedzy o społeczeństwie, stanowi nader ważną, istotną, wartościową.
Patryk Daniel Garkowski)
piątek, 23 grudnia 2022
Traktat o hierarchii siedzisk w szkole wyższej - Patryk Daniel Garkowski
(W szkołach wyższych mamy do czynienia z różnymi rodzajami siedzeń, co budzi naukową ciekawość, między innymi z punktu widzenia sfer: ergonomii oraz socjologii. Oto jedne siedziska stanowią wygodniejsze i lepsze od innych. Pewne zaś denerwują wielce i budzą przykry uśmiech politowania na twarzy. Jednocześnie siedziska mają prawo podlegać pewnej hierarchii czy głębszej refleksji filozoficznej.
W tym utworze zająłem się niełatwą materią siedzisk w szkole wyższej - otóż omówiłem zagadnienie na przykładzie wybranych mebli Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Tam przecież można spotkać choćby: niewygodne ławy w audytoryjnych salach, krzesła obite materiałem czy komfortowe fotele biurowe - w pokojach ćwiczeniowych. Uważam, że podjęta przeze mnie problematyka stanowi interesującą, a także nowatorską.
Traktat mój zbudowałem w formie dialogu. Dorosły mężczyzna, filozof, naukowiec, wybitny znawca prawny Patryk Daniel rozmawia ze swoją fikcyjną, wymyśloną przyjaciółką - studentką Petronelą Poltroną. Bardzo wartościowymi elementami utworu okazują się być przejrzyste tabele odnośnie siedzisk. I książeczka jest krótka, a jej lektura nie powoduje u czytelnika zmęczenia.
Czasami jest tak, że ludzie poprzez siedziska osobiste podkreślają swój prestiż albo zwiększają własną pozycję w społecznej hierarchii. Ale i przeciwnie, siedząc gdzieś, dany człowiek może być odbierany znacznie gorzej, a jego pozycja potrafi ulec swoistej degradacji. Z pewnością przykładem pierwszego rodzaju będą trony królewskie, wyróżniające się korzystnie na tle pomieszczeń.
Jednymi z godnych rozważenia czynników hierarchiczności siedzeniowej mogą być: liczebność zbiorowości lokalnej czy choćby ograniczenie zasobów środowiska albo kulturowe różnice czy styczność przestrzenna. No na przykład w pewnej sali ćwiczeniowej mogłoby nie starczyć miejsca, aby tam wstawić wiele wygodnych stanowisk roboczych - biurowych foteli i rozległych biurek. A gdzieś indziej siedzenie na poduszkach, gdy trwa wykład, może stanowić zupełnie adekwatne i zrozumiałe. Co ważne, już samo zdecydowanie się, żeby to tylko prowadzący zajęcia miał wygodne stanowisko pracy, do dyspozycji, generuje pewne zjawiska hierarchiczności - w takim stosunku hierarchicznym są jednostki gorzej i wyżej usytuowane, zatem uszeregowane pionowo i obiektywnie.
Patryk Daniel Garkowski)
wtorek, 13 grudnia 2022
Rozważania nad wprowadzeniem techniki do szkół ponadpodstawowych jako przedmiotu obowiązkowego - Patryk Daniel Garkowski
(Krótki ten utwór, dotykający problematyki oświatowej, stanowi wspaniały i ciekawy traktat w formie dialogu - oto Patryk Daniel rozmawia ze swoim wymyślonym, fikcyjnym, sympatycznym przyjacielem - Technetem Olatriuszem, posiadającym pierwsze imię znaczące (imię Technet bowiem odnosi się do tematyki naukowego dziełka oraz akcentuje nierealność rozmówcy filozofa Patryka Daniela). W niewielkim objętościowo e-booku zostało przeze mnie rozważone wprowadzenie przedmiotu techniki do szkół ponadpodstawowych, jako obligatoryjnego i realizowanego wyłącznie w zakresie podstawowym. Nie można byłoby z niego zdawać matury.
Jak wiadomo, obecnie przedmiot technika występuje jako obowiązkowy wyłącznie w szkołach podstawowych. A w mym mniemaniu to stanowczo za mało. Toteż technika winna być wdrożona także do szkół ponadpodstawowych, między innymi więc do liceów i branżowych placówek. Żyjemy w szalenie nowoczesnej epoce, stechnicyzowanej, wszędzie wokoło widzimy zaawansowane technologie, wytwory technicznej myśli, składające się z przeróżnych elementów. Podczas gdy obecnie do szkolnego przedmiotu techniki nie przykłada się zbyt wielkiej wagi, niestety.
Jest całkiem możliwe, niemało prawdopodobne, iż w odległej lub bliższej przyszłości w szkolnictwie pojawi się znacznie więcej treści z zakresu techniki, aniżeli aktualnie. Każde społeczeństwo rozwija się, podlega pewnym interesującym prawidłowościom. Zaś jednym z aspektów tego rozwoju okazują się być przemiany w edukacyjnych systemach - państwowych oraz rozleglejszych - cywilizacyjnych, zatem wykraczających poza jeden tylko, pojedynczy kraj.
Uważam, że traktat mój figurować będzie jako nowatorski, odkrywczy i oświecający. Jeśli nie dla społeczeństwa dzisiejszego, to dla tego z przyszłych czasów, futurystycznego. Nawet być może kiedyś w szkołach, nie tylko polskich przecież, jako obowiązkowe pojawią się bardziej specjalistyczne, daleko bardziej wąskie przedmioty techniczne, między innymi ja mam tutaj na myśli: robotykę, elektronikę czy elektrykę, mechanikę wehikułów - ma tak prawo się zdarzyć.
Doprawdy wierzę, że moja minimalistyczna, aczkolwiek rzeczowa i treściwa książka zostanie kiedyś należycie doceniona. Patryk Daniel Garkowski)
sobota, 10 grudnia 2022
Dbam o pokój w internacie. Projekt z zakresu pedagogiki opiekuńczo-wychowawczej - Patryk Daniel Garkowski
(Utwór mój, pod względem kompozycyjnym, składa się z dwóch równie ważnych części.
Oto pierwsza - wstęp, wprowadzenie w istotę projektu naukowego - to konwersacja Patryka Daniela z fikcyjną, wymyśloną postacią kierowniczki internatu. Na początku przyjaznej rozmowy Patryk Daniel zwraca się z prośbą do szefowej placówki, czy by mógł przeprowadzić tam, w instytucji, praktyczny projekt z zakresu nauki obecnej w tytule książeczki. Bardzo mądry, wykształcony mężczyzna wyjaśnia wkrótce cele oddziaływań oraz podaje możliwe do zaistnienia metody, techniki pracy wobec podopiecznych internatu. Pełna nazwa nad wyraz ciekawego przedsięwzięcia brzmi: Dbam o pokój w internacie. Projekt z zakresu pedagogiki opiekuńczo-wychowawczej.
I właśnie druga część dzieła stanowi szczegółowe, formalne opisanie tegoż projektu. Występują tam między innymi: strona tytułowa, miejsce i okres realizacji czynności, są podane cele i zastosowane metody oraz techniki pedagogicznej pracy, widnieje tam też choćby harmonogram działań, ujęty w tabelarycznej postaci. Materie projektowe omówiłem zarówno w aspekcie teoretycznym, jak i praktycznym. Na końcu natomiast - w załącznikach - przedstawiłem: ankietę dla wychowanków internatu oraz arkusz obserwacji internackiego pokoju.
Wcielanie w życie potrzebnych, wspaniałych projektów w stosownych miejscach, dzięki którym to można poszerzyć wiedzę i uzyskać nowe, cenne umiejętności, figuruje jako nowoczesna pedagogiczna działalność, godna czasów współczesnych. Ażeby takowe przedsięwzięcia wdrażać w danej, rzeczywistej instytucji, nie trzeba wcale być jej pracownikiem. Bo przecież realizator ma prawo pochodzić z zewnątrz i wnosić nowości, wprowadzać dobro i postęp w upragnione, obrane przestrzenie.
Patryk Daniel Garkowski)
wtorek, 29 listopada 2022
Wyniki etapu powiatowego Plebiscytu Edukacyjnego Gazety Pomorskiej - Patryk Daniel Garkowski
Jako nauczyciel w instytucji: Europejskie Centrum Edukacji Montessori w Toruniu - w Liceum Ogólnokształcącym REALIZACJA - mianowicie jako nauczyciel przedmiotów w liceum: geografii, podstaw przedsiębiorczości, języka polskiego, biologii, zaś w szkole podstawowej jako nauczyciel informatyki, brałem udział w prestiżowym Plebiscycie Edukacyjnym Gazety Pomorskiej. I, moi najmilsi, uplasowałem się na wysokim miejscu - czwartym. Tak duża ilość głosów na kandydata świadczy nader pozytywnie o mnie jako pedagogu.
piątek, 25 listopada 2022
Scenariusze z listopada 2022 roku - Patryk Daniel Garkowski
https://ebookpoint.pl/ksiazki/scenariusze-z-listopada-2022-roku-patryk-daniel-garkowski,s_017w.htm
(W tym oto zbiorze znajdują się następujące scenariusze filmów krótkometrażowych: 1) Challenge: jedzenie psich karm, 2) W saloniku gier, 3) Challenge: jedzenie zdeptanych bananików, 4) Małpkowe mini-zawody - poszukiwanie bananików, 5) Zakłócenie procesu sprzątania parku, 6) Zabranie jedzenia genialnej jednostce, 7) Urocza bobasowa lalka, 8) W ekskluzywnej pizzerii, 9) W sklepie obuwniczym, 10) Challenge: czyszczenie brudnych butów organizmu bandyckiego, 11) Ciężkie challenge na siłowni, 12) Straszliwy trening na ringu, 13) Kaczuszkowo! Wystrzałowo! Nieudany performance?, 14) Rzucanie patyka psinie, 15) Ludzkie, pojękujące schody, 16) Popielniczka ludzka, 17) Ludzki podnóżek, 18) Boy hotelowy, fajowy, 19) Młody obywatel nie może zapalić ani jednego papierosa przez 24H (jest uzależniony), 20) Chodzę z rozpostartą białą parasolką, mimo że nie pada deszcz, 21) Eskapada do niebezpiecznego parku trampolinowego.
Zawarte w książeczce wspaniałe scenariusze opierają się na koncepcie interakcji: bohatera pozytywnego z negatywnym. Oto zły młody człowiek płci męskiej niezwykle często dręczy, poniża, upokarza, wyśmiewa dobrego, starszego Pana (rola aktorska Pana jest przeznaczona wyłącznie dla mnie - Patryka Daniela Garkowskiego). Bezbrzeżnie interesująca postać sadystycznego, statycznego Łobuza pojawia się tutaj we wszystkich scenariuszach.
Scenariusze ja napisałem tak, ażeby aktor odgrywający rolę Łobuza nie musiał wcale pokazywać swej twarzy. Zważyć należy, iż niektórzy młodzi ludzie, choć zainteresowani uprawianiem aktorstwa, nie życzą sobie demonstrowania buzi własnych na filmach, w których występują. Stanowi to zresztą nader ciekawe zjawisko psychologiczne. Niektóre organizmy mogą obawiać się wyśmiania, wyszydzenia przez widzów, krytyki czy odrzucenia. Doprawdy różne mogą być przyczyny powyższego stanu rzeczy.
Występowanie przez chłopców w filmach krótkometrażowych okazuje się być bardzo pozytywne pedagogicznie. Choćby młody aktor ucząc się roli, może polepszyć swą pamięć. Dodatkowo wyeliminowane może być u niego poczucie nudy, kiedy będzie miał do wykonania coś produktywnego oraz ważnego. Uprawianie aktorstwa umożliwia spełnienie marzeń osobistych, zmniejszenie agresywności czy wyładowanie pewnych przykrych nawarstwionych frustracji. To są tylko przykładowe pozytywne konsekwencje aktorstwa świadczonego przez młodocianych.
Serdecznie zapraszam do przeczytania wszystkich ujętych w zbiorku scenariuszy. Nie mogę się już doczekać, kiedy zostaną one zrealizowane w formie pięknych filmów!
Patryk Daniel Garkowski)
piątek, 18 listopada 2022
Poemat o stabilizatorach klimatycznych na biegunach - Patryk Daniel Garkowski
(Poemat o stabilizatorach klimatycznych na biegunach.)
wtorek, 1 listopada 2022
Omfale feminizująca - Patryk Daniel Garkowski
https://ebookpoint.pl/ksiazki/omfale-feminizujaca-patryk-daniel-garkowski,s_017h.htm
(Z mitologii greckiej znana jest nam postać królowej Omfale. Istota ta była władczynią krainy geograficznej Lidii, zaś na jej ziemiach funkcje kobiece pełnili mężczyźni. W ramach pokuty służbę u królowej Omfale musiał odbyć mityczny bohater - dumny Herakles, znany ze swoich nadludzkich, wielce ciężkich prac. Herosowi nad wyraz nieprzyjemnie upływał czas na dworze energicznej Omfale, był on poniżany, zmuszany do kobiecych zajęć oraz między innymi bity przez królową pantoflem po głowie - obuwie Omfale stanowi istotny motyw literacki niniejszego opowiadania, swych pantofelków Omfale zwykła używać w celu dręczenia przedstawicieli płci męskiej, obok innych straszliwych metod z repertuaru przemocowego. Ponadto złocone pantofelki jednostki królewskiej występują na okładce dzieła literackiego - widzimy na niej monarchinię krzywdzącą dwa sfeminizowane organizmy męskie, z zapuszczonymi włosami na głowach, przypominające odrobinę mechaniczne zabawki: kiwające się kaczki albo bąki. Z kolei lawendowo-różowe punkty, a także kwadraty na ciałach samców sygnalizują zarówno nagość, jak i zwłaszcza sutki człowiecze.
Utwór epicki o tytule Omfale feminizująca stanowi opowiadanie erotyczne, w którym bohater Herakles wcale nie występuje. Akcja toczy się w innym czasie, niż kiedy heros realizował swą męczącą pokutę na dworze okrutnej władczyni. W tekście uwidacznia się zabieg demitologizacji.
Główna bohaterka tegoż opowiadania - Omfale to postać wyraźnie negatywna, przeżywająca i cierpiąca. Jej matkę zgwałcił niegdyś rozpustny bandyta Syleus, posiadający rozległe winnice. Jednocześnie zaś Omfale okazuje się seksualną sadystką, lubującą się w degradowaniu mężczyzn. Została dokonana jej głęboka psychologizacja, tutaj zabieg rzeczony polega na tym, iż ona nie jest bohaterką płaską ani pozbawioną ważności oraz nieobecną, lecz kreacją rozbudowaną, myślącą, czującą, nie jest absolutnie przyćmiona przez dzieje i przygody odważnego Heraklesa.
Ważnym elementem akcji okazuje się wątek z Syleusem. Bandyta ów zostaje pochwycony w czasie najazdu armii kobiet i uwięziony. Na koniec opowiadania - po mnogości tortur - odbywa się egzekucja nikczemnego człowieka. Również Syleusa znamy z mitologii.
Dzieło jest drastyczne oraz przepełnione przemocą, ale taki też był świat mitów, greckich wierzeń.
Patryk Daniel Garkowski)
czwartek, 29 września 2022
środa, 28 września 2022
Dyplom - opiekunka środowiskowa
Zdałem państwowy egzamin, gdy chodzi o kwalifikację opiekunki środowiskowej. Mam już dyplom w zawodzie. Jestem dyplomowanym opiekunem środowiskowym! Bardzo ciekawą z naukowego punktu widzenia jest nazwa tego zawodu.
środa, 24 sierpnia 2022
Instalacja krówka - Patryk Daniel Garkowski
(Scenariusz filmiku, w którym to ważnym rekwizytem okazuje się być instalacja krówkowa - rzeźba krowy. Patryk Daniel Garkowski)
https://ebookpoint.pl/ksiazki/instalacja-krowka-patryk-daniel-garkowski,s_0169.htm#format/d
Olaf, Olek i pesteczki wisienek - Patryk Daniel Garkowski
(Moja piosenka o tytule: Olaf, Olek i pesteczki wisienek. Patryk Daniel Garkowski)
O CUETiZ - Patryk Daniel Garkowski
(Mój traktat ekonomiczno-marketingowy na temat Centrum Usług, Edukacji, Terapii i Zdrowia, które to mogłoby świadczyć między innymi niezmiernie nowatorskie usługi cybernetyczne, kriogeniczne i genetyczne. Patryk Daniel Garkowski)
https://ebookpoint.pl/ksiazki/o-cuetiz-patryk-daniel-garkowski,s_0167.htm#format/d
czwartek, 18 sierpnia 2022
Odra skażona - Patryk Daniel Garkowski
(Moja piosenka o skażonej rzece Odrze Patryk Daniel Garkowski)
https://ebookpoint.pl/ksiazki/odra-skazona-patryk-daniel-garkowski,s_0163.htm#format/d
wtorek, 9 sierpnia 2022
O systemie transportu odpadów z rur gospodarstw domowych do lokalnych centrów przetwórstwa Patryk Daniel Garkowski
(W dzisiejszych czasach funkcjonują różne obiekty przetwarzania odpadów, produktów złych i niepożądanych, choćby więc oczyszczalnie ścieków czy spalarnie. Lecz w dialogu tym rozważony został system zupełnie dzisiaj niestosowany, a wydający się ciekawym do poddania go głębokiej kontemplacji. Pozornie tylko problematyka wydawać się może bezbrzeżnie nudna i do ziewania prowokująca.
Traktat pt. O systemie transportu odpadów z rur gospodarstw domowych do lokalnych centrów przetwórstwa stanowi niedługą, pasjonującą rozmowę toczoną pomiędzy Patrykiem Danielem, a jego wymyśloną w głowie przyjaciółką - Oktawią Odettą. Okazuje ona swojemu interlokutorowi stosowną uprzejmość i wyraża poznawcze zaciekawienie. Kobieta chętnie dyskutuje na temat odpadów z filozofem i biegłym znawcą środowiskowej inżynierii. Tak jak i Patryka Daniela bardzo martwi ją, przeraża szybko postępujące skażenie śmieciami na planecie błękitnej.
Z hipotetycznym, zautomatyzowanym centrum przetwórstwa odpadów korespondują ściśle odpady komunalne. Pojęcie to zostało szczegółowo w utworze epickim wyjaśnione, bez pozostawienia żadnych wątpliwości, zdolnych do konsternowania. Tak samo wytłumaczone zostały tutaj terminy, takie jak: przepustowość czy recykling. Przepiękny dialog obfituje w rzetelną naukową obudowę.
Nie każdy możliwy, istniejący odpad pasowałby doskonale do rozważanego centrum przetwórstwa. Oto pewne śmieci, okropności zostałyby wykluczone bezwzględnie, z całą pewnością. I aby obiekty roztkane w wyobraźni mogły funkcjonować, należałoby założyć, że obywatele postępowaliby zawsze rozsądnie i wzorowo, jeśli chodzi o śmieci pochodzące z ich gospodarstw domowych. Nie każdy człowiek zachowuje się dobrze, niektóre persony pozbywają się szkodliwych odpadów i nieprzeznaczonych do wyrzucenia konkretną drogą.
Można sobie pomyśleć, że rury odpadowe prowadziłyby z domów ludzkich prosto do hipotetycznego centrum przetwarzania albo też, że skierowano by je na państwowe szklarnie, uprawne pola. Zaś w samych rurach potrafiłyby skutecznie działać mikroorganizmy rozkładające substancje.
Serdecznie zapraszam do przeczytania mojego wydanego, nowatorskiego utworu.
Patryk Daniel Garkowski)
czwartek, 28 lipca 2022
Winidiusz i Dionizos Patryk Daniel Garkowski
(Ballada o chłopcu - Winidiuszu, przemienionym przez boga Dionizosa we winorośl właściwą Patryk Daniel Garkowski)
https://ebookpoint.pl/ksiazki/winidiusz-i-dionizos-patryk-daniel-garkowski,s_015e.htm
wtorek, 26 lipca 2022
środa, 20 lipca 2022
Zadania w związku z listem do Artema Seweriuchina - Patryk Daniel Garkowski
(Wyróżnić jesteśmy w stanie rozmaite rodzaje listów. Oto istnieją pisma prywatne oraz oficjalne, natomiast do tej drugiej kategorii przynależy list otwarty - poprzez taką formę pisemną można zwrócić się do całego społeczeństwa, przedstawić obywatelom pewne swoje refleksje, poglądy, spostrzeżenia, na przykład pedagogiczne, filozoficzne czy politycznej natury. Nie musi więc ów wytwór koniecznie dotrzeć do ujętego w tekście konkretnego adresata.
Piętnastoletni sportowiec Artem Seweriuchin (nie jest on polskiej narodowości) podczas ceremonii wręczenia nagród, kiedy miały miejsce europejskie mistrzostwa w kartingu juniorów, wykonał haniebny gest nazistowski/salut rzymski, po czym wybuchnął śmiechem. A było to po nieuzasadnionym ataku Rosji na Ukrainę. Czyn nieletniego został przeze mnie poddany racjonalnej krytyce. Jako pedagog postanowiłem zareagować stosownie.
W mojej ciekawej książeczce znajdują się: list do chłopca Artema oraz liczne zadania, wymagające przeczytania ze zrozumieniem epistolarnej wypowiedzi. Aż 42 stworzone zadanka znajdziemy w dydaktycznym dziele. Na końcu zaś występuje klucz z odpowiedziami, niezmiernie pomocny. Odnoszę miłe wrażenie, że udało mi się rozwinąć naukę o listach.
List do Artema Seweriuchina jako wypowiedź językowa oraz pedagogiczna charakteryzuje się, myślę, budzącymi zainteresowanie cechami. Emanują w piśmie użytkowym dobroczynne metody wywierania wpływu osobistego, otóż: przekonywanie wychowawcze czy uświadamianie istoty niegodziwości. Przyjaźnie odnoszę się do młodzieńca jako autor listu, obdarzam dziecinę szacunkiem, empatią. Lecz jednocześnie ja próbuję przekonać Artema do zachowania dobrego i właściwego. Chwalę sukces sportowy nastoletniego organizmu i wyrażam pozytywne nadzieje względem dobrze rokującej jednostki, mającej zaledwie piętnaście lat. Celem mojego listu okazuje się poprawa zachowania kartingowca Artema.
W mądrym liście zwracam się do chłopca po imieniu, ze względu na jego wiek. Nie jest to persona dorosła, do której trzeba mówić cały czas Pan. Zatem piszę do odbiorcy: drogi chłopcze, drogi Artemie i kochany Artemie. Jednakże owe sformułowania wcale nie świadczą o tym, iż list do młodzieńca stanowi prywatny. Nie. List mój okaże się oficjalny, ponieważ kieruję go do całego społeczeństwa, aby wyrazić pewne słuszne refleksje pedagogiczne.
Serdecznie zapraszam do przeczytania wydanego, mądrego zbiorku zadań, wraz z listem.
Patryk Daniel Garkowski, 14 lipca 2022 r.)
poniedziałek, 11 lipca 2022
czwartek, 7 lipca 2022
O procesorach atmosferycznych - Patryk Daniel Garkowski
(W książeczce tej znajduje się Piosenka o procesorach atmosferycznych. Patryk Daniel Garkowski)
https://ebookpoint.pl/ksiazki/o-procesorach-atmosferycznych-patryk-daniel-garkowski,s_014y.htm
wtorek, 28 czerwca 2022
Terapia zajęciowa w przestrzeni Elojów. Studium w oparciu o świat przedstawiony opowieści „Wehikuł czasu” Herberta George'a Wellsa - Patryk Daniel Garkowski
(Ludzie niejednokrotnie odbywają podróże, różnymi środkami lokomocji. Jednak ciemiężą nas nieubłagane bariery i prawa fizyki. Fikcyjnemu bohaterowi opowieści Herberta George'a Wellsa - nieznanemu z imienia i nazwiska, dorosłemu mężczyźnie, z poważnymi problemami, udało się dotrzeć aż do roku 802 701, zgodnie z jego życzeniem. Tam napotkał cudowną, przepiękną krainę-ogród, Elojów... oraz okrutnych Morloków.
Analityczny mój traktat z zakresu terapii zajęciowej i pedagogiki bazuje na tekście źródłowym - rozbudowanym, słynnym opowiadaniu pisarza Herberta G. Wellsa pt. „Wehikuł czasu”.
Autor historii o Podsłonecznych i polujących na nich bestiach z pewnością nie spodziewał się, iż kiedyś, w innej, dalece nowocześniejszej epoce, jego utwór przygodowy będzie przedmiotem szczegółowych refleksji w sferze terapeutycznej.
Zastosowałem niestandardowe podejście. Oto głównego bohatera-wynalazcę, będącego jednocześnie narratorem w tekście, uznałem jako pacjenta, możliwego klienta terapii zajęciowej. Zgodnie z diagnozą, choremu towarzyszą rozmaite przykre problemy, dysfunkcje, między innymi: agresywność, skłonność do popadania w groźny szał, kłopoty ze snem i z pamięcią, alienacja, społeczne niedostosowanie... Ja rozważyłem potencjalne metody i techniki lecznicze, jakie by się okazały wobec bohatera pozytywno-negatywnego adekwatne, pomocne, skuteczne; tak samo postąpiłem w przypadku infantylnych i leniwych Elojów. Oni także wielce by skorzystali z rehabilitacji, gdyby tylko przybył do nich zdolny specjalista/pedagog. O ile jednak dzięki leczniczym oddziaływaniom mogliby doznać dobroczynnych skutków zarówno Elojowie, jak i wykonawca aparatu temporalnego, to już raczej nie Morlokowie, pod ziemią bytujący. Chociaż, z drugiej strony, wybitny terapeuta zajęciowy może próbować poradzić sobie z najróżniejszymi: typami klientów bądź cudzymi schorzeniami...
W moim traktacie poruszam problematykę teorii terapii zajęciowej, omawiam różnorodne jej aspekty, pojęcia, możliwości. Oto warstwy wyjaśniające występują tu razem z bezpośrednimi odwołaniami do tekstu źródłowego.
Natomiast na okładce książki można ujrzeć przykładowe rodzaje leczniczych czynności, oddziaływań, a mianowicie, patrząc od lewej górnej strony - a) socjoterapeutyczne kontakty dotykowe, b) przyjazne nakładanie wieńca kwiatowego na szyję i łagodne obrzucanie kwiatami przybysza, c) starodawną fotografikę leczniczą (robienie zdjęć to przykład działania z zakresu arteterapii/kulturoterapii), d) sprzątanie i usuwanie kurzu z okna, a także e) dobudowywanie rogu obtłuczonego stołu (ostatnie dwa przykłady stanowią egzemplifikacje ergoterapii).
Serdecznie zachęcam do przeczytania mojego traktatu.
Patryk Daniel Garkowski)
niedziela, 8 maja 2022
Okropieństwa na statku Axiomie Patryk Daniel Garkowski
Okropieństwa na statku Axiomie
Patryk Daniel Garkowski
(Ballada zainspirowana światem przedstawionym filmu „WALL·E”, bazująca na przedstawionych w filmie motywach)
Elektroniczne, optymalne słoneczko rozsyła ciepło tysiącami strug.
Po pokładach Axiomu biegną chłopcy, korzystając z nóg.
Na młodzież pan pewien spogląda, w sztucznym słońcu jest opromieniony,
To jest pasażer bogaty, lecz i poważnie chory.
Ależ niemiłosiernie bolą go płuca i bolą nogi!
Pasażer ten nie jest do chodzenia zbyt zdolny,
Dlatego usiadł na fotelik miękki i niezmiernie komfortowy.
To jest fotelik-poduszkowiec, ich tutaj nie brakuje;
Mogą na nich siedzieć choćby i wszyscy stąd ludzie!
Dla nikogo nie zabraknie - dla wszystkich fotelików starczy!
Ach, jak wiele można czerpać, w nich siedząc, zabawy!
Zmęczeni światem, życiem zmęczeni
Styrani, chorzy mieszkańcy foteli...
Ci co zmęczeni, niech pilnie usiądą.
Niech oni w te meble po prostu wsiąkną.
Niech na nich siedzą zawsze i wszędzie,
Może się to okazać po prostu konieczne...
Na poduszkowcach niech oni śpią,
Niech na nich spędzą każdziutką noc.
Wszystko co ważne, niech oni robią,
Po wieki na nich prędziutko brodząc.
Czekają na pana źli chłopcy w zaułku,
Nie brakuje miejsc takich w tym wehikułku.
Czekają, czekają, ależ chłopców nosi!
Stateczek Axiom różnych ludzi gości.
A młodzieńcy pragną tego pana pobić!
Bananowe to dzieci, z familii zamożnych,
W złych celach pragną stosować swe nogi.
Bardzo się nudzą, do przemocy są skłonni.
Przez pokłady statku bogaty pan brodzi.
Pan jedzie pojazdem, fotelem on spływa,
Sprawniejszych manewrów nie czyni rybka.
Powietrze faluje niezmiernie złowieszczo.
Źli chłopcy w zaułku jak karty się piętrzą.
Gdy pan nadjeżdża, kopią go nogami.
Jak bardzo boleśnie go kopią nogami!
Pan stara się czynić siedziskiem manewry -
Niewiele niestety pomaga fotelik.
Gdzie są stuardzi?! Gdzie się podziali?!
Dlaczego wciąż, nadal nie nadjechali?!
Obronne manewry pan czyni fotelem.
Cudowna technika rozkwitła na świecie.
Lecz nawet gdy cudna technika będzie wszędzie,
Gdy wynalazki wspaniałe pojawią się w świecie,
Przemoc przejawi niejedno dziecię.
Do agresji skłonny jest człowiek niejeden.
„Ja mam pieniądze!” - krzyczy ofiara.
„Daj nam je tutaj, od razu, zaraz!!
Daj nam, ty śmieciu, swój cały szmal,
Bo będzie ciebie sprzątał stuard!”
Więc biedny pan daje pieniędzy swych część.
„Błagam, zostawcie w spokoju wy mnie”
„A może, ty błaźnie, chcesz z nami zagrać,
W tenisa, w siatkówkę albo i w squasha?”
Ten biedny mężczyzna musiał się zgodzić.
Już uczestniczy on w grach sportowych.
Śmieje się z niego hałastra straszliwa.
Lecą, spadają na pana wyzwiska:
„Ale łamaga!”
„Ależ idiota!”
„Co za imbecyl!”
„To wielka ciota!”
Pan siedzi dalej na swoim fotelu.
On stara się bawić, tak jak należy.
Chłopcy nie biją, lecz wyzywają,
Ich brzydkie słowa nad wyraz ranią.
Co z rodzicami?
Bawią się sami.
Z dala od dzieci,
Z dala od gadzin...
źródła zdjęć: materiały promocyjne do filmu „WALL·E”
niedziela, 1 maja 2022
poniedziałek, 25 kwietnia 2022
środa, 20 kwietnia 2022
XXII Międzynarodowy Konkurs Dla Projektantów i Entuzjastów Mody OFF FASHION - Kolekcja Krążownikowa
Zgłosiłem się do XXII Międzynarodowego Konkursu Dla Projektantów i Entuzjastów Mody OFF FASHION - przedstawiłem w tymże konkursie Kolekcję Krążownikową, zainspirowaną garderobą z serialu "Orville" oraz z filmu "Prometeusz". Kolekcja moja składa się z czterech strojów dwuczęściowych (bluzek i spodni), zaś skład materiału odzieży to 100% poliestru. Trzy stroje są przeznaczone dla osób dorosłych, zaś jeden strój przeznaczony został dla dziecka. Materiał poliester jest bardzo miły, przyjemny w dotyku i nie jest szorstki dla ciała, nie czuje się uciążliwie poliestru w czasie noszenia. Wyobrażone stroje byłyby codzienne, do noszenia na mieście. Fantazyjności pewnym strojom dodają specjalne wypustki krawieckie. Wszystkie zaprezentowane tutaj wytwory odzieżowe mają długie rękawy i długie nogawki.
wtorek, 19 kwietnia 2022
piątek, 15 kwietnia 2022
środa, 13 kwietnia 2022
poniedziałek, 11 kwietnia 2022
O obiekcie hotelowym Axiom, występującym w filmie „WALL•E”
(Traktat w formie dialogu, poruszający zagadnienia z zakresu hotelarstwa. Patryk Daniel rozmawia tutaj ze swoim wymyślonym w głowie przyjacielem - Hiacyntem Hieronimem. Zademonstrowany w znanym animowanym filmie „WALL•E” krążownik kosmiczny Axiom ujmowany jest tutaj jako hotel, odnoszone są do niego naukowe terminy. Oprócz filozoficznej konwersacji w e-booku znajduje się również moja ballada, zainspirowana filmem „WALL•E”, pt. Okropieństwa na statku Axiomie. Patryk Daniel Garkowski)