https://ebookpoint.pl/ksiazki/omfale-feminizujaca-patryk-daniel-garkowski,s_017h.htm
(Z mitologii greckiej znana jest nam postać królowej Omfale. Istota ta była władczynią krainy geograficznej Lidii, zaś na jej ziemiach funkcje kobiece pełnili mężczyźni. W ramach pokuty służbę u królowej Omfale musiał odbyć mityczny bohater - dumny Herakles, znany ze swoich nadludzkich, wielce ciężkich prac. Herosowi nad wyraz nieprzyjemnie upływał czas na dworze energicznej Omfale, był on poniżany, zmuszany do kobiecych zajęć oraz między innymi bity przez królową pantoflem po głowie - obuwie Omfale stanowi istotny motyw literacki niniejszego opowiadania, swych pantofelków Omfale zwykła używać w celu dręczenia przedstawicieli płci męskiej, obok innych straszliwych metod z repertuaru przemocowego. Ponadto złocone pantofelki jednostki królewskiej występują na okładce dzieła literackiego - widzimy na niej monarchinię krzywdzącą dwa sfeminizowane organizmy męskie, z zapuszczonymi włosami na głowach, przypominające odrobinę mechaniczne zabawki: kiwające się kaczki albo bąki. Z kolei lawendowo-różowe punkty, a także kwadraty na ciałach samców sygnalizują zarówno nagość, jak i zwłaszcza sutki człowiecze.
Utwór epicki o tytule Omfale feminizująca stanowi opowiadanie erotyczne, w którym bohater Herakles wcale nie występuje. Akcja toczy się w innym czasie, niż kiedy heros realizował swą męczącą pokutę na dworze okrutnej władczyni. W tekście uwidacznia się zabieg demitologizacji.
Główna bohaterka tegoż opowiadania - Omfale to postać wyraźnie negatywna, przeżywająca i cierpiąca. Jej matkę zgwałcił niegdyś rozpustny bandyta Syleus, posiadający rozległe winnice. Jednocześnie zaś Omfale okazuje się seksualną sadystką, lubującą się w degradowaniu mężczyzn. Została dokonana jej głęboka psychologizacja, tutaj zabieg rzeczony polega na tym, iż ona nie jest bohaterką płaską ani pozbawioną ważności oraz nieobecną, lecz kreacją rozbudowaną, myślącą, czującą, nie jest absolutnie przyćmiona przez dzieje i przygody odważnego Heraklesa.
Ważnym elementem akcji okazuje się wątek z Syleusem. Bandyta ów zostaje pochwycony w czasie najazdu armii kobiet i uwięziony. Na koniec opowiadania - po mnogości tortur - odbywa się egzekucja nikczemnego człowieka. Również Syleusa znamy z mitologii.
Dzieło jest drastyczne oraz przepełnione przemocą, ale taki też był świat mitów, greckich wierzeń.
Patryk Daniel Garkowski)