piątek, 17 maja 2024

Charakterystyka Feyda-Rauthy Harkonnena - bohatera negatywnego z filmu: „Diuna: Część druga” (2024, reż. Denis Villeneuve) - Patryk Daniel Garkowski

 

 (Ta publikacja dydaktyczna składa się z dwóch części kompozycyjnych: z tekstu stanowiącego charakterystykę, przedstawienie okrutnej postaci - Feyda-Rauthy Harkonnena, a także z zadań do tejże demonstracji, jak i do całego filmu: „Diuna: Część druga” (to film z roku 2024, w reżyserii: Denisa Villeneuva). Występuje tutaj łącznie, w mojej książeczce naukowej, aż trzydzieści pięć zadań. Zadania owe, z języka polskiego, przeznaczone są do adresatów - uczniów szkół ponadpodstawowych.  
  Książeczkę tą napisałem na moje własne potrzeby. Z wykształcenia jestem, między innymi, polonistą - filologiem polskim; języka polskiego miałem już okazję uczyć w jednym z toruńskich, nader prestiżowych liceów. Nadto, bez wątpienia, tworzenie tejże publikacji dydaktycznej stanowiło dla mnie pewną formę literackiej zabawy i odstresowania.
  Podjętą przeze mnie tematykę pracy postrzegam za nowatorską. Bardzo oryginalne i nowoczesne okazuje się, uważam, rozpatrywanie, z perspektywy języka polskiego, materii poetyki, współczesnych filmów, występujących tam bohaterów i motywów. To bardzo modernistyczne podejście naukowo-badawcze. A przecież film: „Diuna: Część druga” stanowczo niedawno był emitowany w kinach, bo zaledwie w roku 2024. I on stanowi istne arcydzieło kinematografii.
  Gdybym, jako nauczyciel języka polskiego, zechciał w przyszłości przeprowadzić dla moich uczniów, czy to z liceum, czy to z technikum, czy szkoły branżowej, zajęcia, lekcję/lekcje odnośnie rzeczonego filmu, jak i na temat nikczemnej postaci tam występującej - Feyda-Rauthy Harkonnena, to wówczas wcześniej warto, abym przedstawił podopiecznym problematykę powieści, opowiadań fantastyczno-naukowych i różnych wytworów science-fiction, czyli między innymi filmów. Taki porządek przestrzega logiki i figuruje jako racjonalny. Hipotetyczne, roztkane w wyobraźni zajęcia, ja stanowczo mniemam, powinny zostać przeznaczone dla ostatniej klasy liceum czy innej placówki, choćby technikum, toteż dla tej klasy mianowicie, gdzie programowo trzeba by zrealizować epokę współczesną. To bowiem w owej epoce literacko-estetycznej dość ważna okazuje się problematyka utworów, tekstów kultury science-fiction, czyli fantastyczno-naukowych.  
  Ale oczywiście warto pamiętać, że charakterystykę jako formę wypowiedzi poznawać już muszą uczniowie w szkołach podstawowych, lecz jednak w szkole ponadpodstawowej można przecież młodzieży kochanej, spragnionej wiedzy, przypomnieć ową ważną formę pisemną, jak i ustną; nic nie stoi temu na przeszkodzie. Patryk Daniel Garkowski)

https://ebookpoint.pl/ksiazki/charakterystyka-feyda-rauthy-harkonnena-bohatera-negatywnego-z-filmu-diuna-czesc-druga-8-patryk-daniel-garkowski,s_01q5.htm#format/e