(To praca naukowo-badawcza z zakresu ekologii oraz ornitologii. W ramach mych badań dokonałem obserwacji struktury rozmieszczenia populacji gawronów (Corvus frugilegus) w parku w Gozdowie (jest to miejscowość w powiecie sierpeckim).
Publikacja ta składa się z czterech rozdziałów. Nie jest długa ani rozbudowana ona. W pierwszym rozdziale opisany został gatunek gawrona. W następnym zaś rozdziale przedstawione zostały przeze mnie zagadnienia tyczące się bytowania, gniazdowania u ptaków gawronów. W dalszej zaś kolejności omówiłem, ogólnie, poziome struktury przestrzenne u populacji gatunków - typy rozmieszczenia organizmów żywych. Ostatni z kolei rozdział mej pracy poświęcony został analizie struktury rozmieszczenia populacji gawronów w zabytkowym parku w Gozdowie.
Jako biolog, przyrodnik, ekolog, ornitolog, widząc, dostrzegłszy gawrony, używane przez nie gniazda, bardzo zapragnąłem napisać na ich temat krótką naukową pracę. Różne gatunki ptaków są przecież ciekawymi stworzeniami. A zaciekawienie ma prawo zrodzić działanie. Zaś gawrony - należące do rodziny krukowatych - stanowią ptaki fascynujące i inteligentne.
A niezależnie od tego, że ukończyłem w zakresie biologii studia wyższe, a mianowicie podyplomowe, dzięki mej pracy naukowej dotyczącej populacji gawronów, tyczącej się ekologii, ornitologii i tak udało mi się poszerzyć nieco moje kwalifikacje, ja tak bynajmniej uważam logicznie...
Oto bowiem dzięki osobistym pracom naukowo-badawczym można poszerzać wykształcenie - na drodze samokształcenia, samouctwa, intelektualnych czynności. Zaś w nowoczesnym społeczeństwie samokształcenie okazuje się czymś nader istotnym.
Być może w niedalekiej, bliskiej już przyszłości będzie się uznawać w Polsce posiadającym przygotowanie pedagogiczne personom z wykształceniem wyższym uprawnienia do nauczania przedmiotów szkolnych za sprawą przeprowadzonych przez te jednostki wykształcone prac naukowo-badawczych, zatem prac poruszających zagadnienia z danych, konkretnych przedmiotów w szkołach obecnych.
Oto zajmując się gawronami, strukturą przestrzenną ich populacji, ja poszerzyłem jeszcze bardziej mą wiedzę w obszarach: zoologii, ornitologii, ekologii, ochrony przyrody, środowiska, jak też i matematyki. Ze sferą ekologii populacji koresponduje, łączy się możliwość obliczania na przykład zagęszczenia osobników w ekosystemach.
Tak więc dzięki moim badaniom, analizom, naukowym rozważaniom, w moim osobistym odczuciu, poszerzyłem moje kwalifikacje do nauczania w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych matematyki oraz nabyłem ja uprawnienia do nauczania przedmiotów zawodowych w zakresie ochrony środowiska, leśnictwa w technikach, edukacyjnych placówkach branżowych. Patryk Daniel Garkowski)