(Książeczka ta składa się z dwóch części kompozycyjnych. Obok listu poetyckiego: O obiegu węglowodorów na Tytanie, księżycu Saturna w publikacji mojej znajduje się aż dwadzieścia sześć zadań - z języka polskiego oraz z chemii - są to zadania na poziomie szkoły podstawowej. Nadto występuje w książce i klucz odpowiedzi do owych skonstruowanych zadanek. Oto zestawienie razem, obok siebie zadań z języka polskiego i z chemii - zatem z dwóch odmiennych przedmiotów, sfer - uważam za nowatorskie i dobre działanie metodyczne. Jestem zarówno filologiem polskim/polonistą, jak i chemikiem. Wykształcenie moje jest stanowczo bardzo rozległe.
Podmiotem lirycznym wierszowanego, rymowanego utworu, ulokowanego w e-booku, są uosobione/spersonifikowane cząsteczki metanu funkcjonujące na księżycu Tytanie. Zwracają się one do cząsteczek wody na błękitnej planecie Ziemi. Uznają je za siostry. Ciekawią się ich losem. Drobiny przemawiające w utworze opowiadają cząsteczkom wody o sobie, o swym obieganiu, parowaniu, skraplaniu (na Tytanie występuje ogromnie interesujący, egzotyczny cykl obiegu węglowodorowego). Zbiorowy podmiot liryczny komunikuje, jakie są warunki na tajemniczym księżycu Saturna i choćby oznajmia o pełnym sekretów procesie polimeryzacji. Oto Czytelnik ma tutaj do czynienia z liryką zwrotu do adresata i jednocześnie z liryką podmiotu zbiorowego.
Warto przyjrzeć się bliżej okładce dzieła. Można na niej ujrzeć pierwsze w homologicznym szeregu alkany - węglowodory nasycone - cząsteczki: metanu, etanu, propanu oraz butanu. Oto najwyżej na okładce usytuowany został węglowodór nasycony butan - widoczna cząsteczka butanu składa się z czterech atomów węgla, a także z dziesięciu atomów wodoru. Ach, doprawdy, nazwa owego węglowodoru kojarzy mi się z butami! Patryk Daniel Garkowski)